Axfood först i Sverige att fasa ut makrill med rött ljus

Emil Fischer & Åsa Domeij

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

Efter att andelen hållbar sjömat ökat kraftigt i Axfoods butikskedjor tar koncernen nu nästa steg. Som första aktör på den svenska marknaden byter Axfood ut makrill med rött ljus i WWF:s fiskguide i en egen märkesvara till förmån för MSC-certifierad chilensk taggmakrill med grönt ljus.

Efter ett år där andelen fisk och skaldjur som är hållbarhetsmärkt eller har grönt ljus i WWF:s fiskguide ökade med 13 procent i Axfoods butiker, genomför koncernen nu ett konkret sortimentsbyte. I Eldorado makrill i tomatsås ersätts den tidigare använda makrillen (Scomber scombrus), som under 2025 klassats med rött ljus, med MSC-certifierad chilensk taggmakrill (Trachurus murphyi) med grönt ljus.

Leveranserna till butik inleds successivt i början av februari. Med bytet blir Axfood först i Sverige med att i en egen märkesvara ersätta rödlistad makrill med ett alternativ från hållbart förvaltade bestånd. Produkten säljs i Axfoods butikskedjor, däribland Willys, Hemköp och City Gross.

– För oss handlar hållbar sjömat både om att värna haven och om att göra det lätt för konsumenter att välja rätt i vardagen. En viktig del i det är att kunna erbjuda hållbara alternativ även när populära arter förlorar sin hållbarhetsmärkning eller får rött ljus, säger Åsa Domeij, hållbarhetschef på Axfood.

I arbetet med att hitta ett ersättningsalternativ har kraven varit höga. Den chilenska taggmakrillen är MSC-certifierad och bedöms fungera väl i produkten, trots att fetthalten skiljer sig från traditionell makrill.

– Det har varit ett omfattande arbete att säkra en råvara som både uppfyller kraven på hållbart fiske och våra kvalitetskrav, samtidigt som produkten ska vara prisvärd. Chilensk taggmakrill är ett fullgott alternativ och gör det möjligt för oss att fortsätta erbjuda en populär vardagsprodukt med betydligt lägre risk för haven, säger Emil Fischer, inköpare på Dagab, Axfoods inköps- och logistikbolag.

Axfoods arbete med hållbar sjömat utgår från målet att all fisk och alla skaldjur som säljs ska vara hållbarhetsmärkta eller ha grönt ljus i WWF:s fiskguide senast 2030. Under 2025 ökade andelen hållbar sjömat till cirka 70 procent av den totala försäljningen, främst drivet av ett större utbud av hållbarhetsmärkt lax samt att kaviar återfick sin hållbarhetsmärkning.

Bytet av makrill är ett av flera exempel på hur Axfood systematiskt arbetar med att bredda sortimentet och minska trycket på både hotade och hårt exploaterade arter. Tidigare har exempelvis torsk ersatts med MSC-certifierad stillahavskummel i Garants ”Sprödbakad Firre”, gulskädda tagit plats i fiskdisken istället för rödspätta samt fish cakes på braxenfärs och bönor lanserats.

Sammantaget visar arbetet hur förändringar i sortimentet kan göra det enklare för konsumenter att välja mer hållbar sjömat utan att behöva avstå från vardagsfavoriter.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.