”Närmaste veckorna styr prisnivåerna”

”Närmaste veckorna styr prisnivåerna”
Foto: Mostphotos
Kaffepriset i Sverige steg tio procent under juli. Nu säger branschfolk att de närmaste veckornas väder i Brasilien starkt påverkar fortsättningen.

Kaffepriset i Sverige steg tio procent under juli. Nu säger branschfolk att de närmaste veckornas väder i Brasilien starkt påverkar fortsättningen.

Under juli steg kaffepriset i Sverige i konsumentledet med tio procent och bakom utvecklingen låg kraftigt stigande marknadspriser på kaffebönor.
Orsaken till det i sin tur är extremväder i Brasilien, som är världens största kaffeproducent och vart utvecklingen nu tar över framåt är det ingen som vet.

– Vi vet att det behöver komma regn nu i Brasilien och att om det inte gör det inom ett par veckor så blir det även torkskador på skörden, säger Ulf Lindvall.
– Blir det mycket regn framöver nu så blir det lugnare men man räknar ändå med att skörden blir tio procent lägre eller mer.

I Sverige ser har en tydlig prisstegring redan skett och förutspås fortsätta, men just det oroar inte Ulf Lindvall i lika hög grad.
– För dagligvaruhandeln spelar det ingen roll om kaffepriset stiger till det dubbla, säger han.
– Vi har sett i tidigare likartade situationer att kunderna är trogna och att de fortsätter att köpa sitt älskade kaffe.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på email
E-post

SWAJP Annonser

Coop lanserar nytt matkassekoncept

Coop lanserar en ny matkasse där man kan köpa veckans middagar och komplettera med varor ur hela butikens sortiment, utan bindningstider.

NYHETER VARJE VARDAG I DIN MOBIL?

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

Dela oss på

Dela på facebook
Facebook
Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på email
E-Post

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil