Willys öppnar butik i Vimmerby under 2023

Willys öppnar butik i Vimmerby under 2023
Foto: Willys
Willys öppnar en ny butik i Vimmerby. Butiken skapas vid Vimmerbyallén och planen är preliminärt att kunna öppna butiken någon gång under 2023.

Willys öppnar en ny butik i Vimmerby. Butiken skapas vid Vimmerbyallén och planen är preliminärt att kunna öppna butiken någon gång under 2023.

Nu meddelar Willys att man öppnar en ny butik i Vimmerby i norra Småland. Den nya butiken får ett trafikorienterat läge nära centrum. 
Etableringen av butiken innebär cirka 40 nya arbetstillfällen, skriver Willys.

Butiken skapas längs Vimmerbyallén, nära den rondell som är belägen vid Coop och Landrins bil, strax utanför stadskärnan.
– Med den nya butiken kommer vi att täcka in ett nytt område och nå nya kundgrupper. Vi ser stor potential för Willys koncept i Vimmerby. Det saknas en lågprisaktör med fullsortiment med bra mat till låga priser i staden. Vår etablering kommer att sätta fart på konkurrensen, till gagn för kunderna, som får lägre priser och mer att välja på, säger Tor Gullberg, etableringschef på Willys.

Den nya Willys-butiken öppnar preliminärt under 2023 med en butiksyta på cirka 3 000 kvadratmeter.
Det blir en konceptenlig Willys-butik, i helt nya moderna lokaler med bra parkeringsmöjligheter, skriver kedjan.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Kronprinsparet på besök hos Fazer

Livsmedelsinnovationer och hållbarhet stod i centrum när kronprinsessan Victoria och prins Daniel besökte Fazer i Vanda förra veckan.

Circle K tar nytt steg kring hållbarhet

För att minska antalet engångsartiklar gör Circle K ett nytt test ihop med Panter och Tingstad. Det handlar om ett cirkulärt system för takeaway-mat.

En bonde har polisanmält sina kor

En indisk bonde har polisanmält sina kor efter att de inte producerat mjölk på fyra dagar, trots att de har fått den mat de ska ha.

”Fortsatt tufft för svensk ekonomi”

Svensk ekonomi visar hög aktivitet men står inför fortsatta problem och det är en lång väg till att återställa hushållens köpkraft, skriver Handelsbanken.

Coop öppnar ny butik i Västerås

28 september är det dags för Coop att inviga sin nybyggda butik i centrala Västerås, där man ska profilera sig med en extrasatsning på färskvaror.

Östenssons nya butik är invigd

Nu är invigningen av Hemköp Östenssons Folkungavallen genomförd och därmed har Linköping fått en ny modern livsmedelsbutik.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil