Solparken består av över 100 000 solpaneler och täcker en yta motsvarande 117 fotbollsplaner. Elen som produceras är certifierad med Bra Miljöval och uppfyller högt ställda hållbarhetskrav – både vad gäller produktion, återvinning och placering utanför känsliga naturområden.
– För att lyckas med den gröna omställningen är det viktigt att addera ytterligare solel till marknaden, vilket vi nu gör genom att driftsätta Sveriges största solpark, säger Simone Margulies, vd och koncernchef på Axfood.
Elavtal säkrar långsiktig tillgång
Bakom projektet står ett tioårigt PPA-avtal (Power Purchase Agreement), där Alight bygger, äger och driver anläggningen, medan Axfood åtar sig att köpa all producerad el under avtalstiden.
– Vi är väldigt stolta över samarbetet med Axfood och att vi tillsammans har driftsatt Sveriges största solpark – med god marginal. Genom att möjliggöra projekt som Ax-el visar de hur näringslivet tar ansvar för att driva utbyggnaden av förnybar energi, säger Warren Campbell, vd på Alight.
Solparken är också utformad med hänsyn till biologisk mångfald. På området har det planterats ängsväxter, anlagts faunadepåer och förberetts för att sätta upp fladdermusholkar. Dessutom har stängslet utformats så att småvilt fritt kan ta sig in och ut ur området.
En del av Axfoods större klimatstrategi
Ax-el är en viktig del i Axfoods långsiktiga klimatstrategi. Under de senaste åren har företaget investerat i solcellsanläggningar på flera av sina logistik- och butikstak – bland annat Sveriges största takbaserade solcellsanläggning i Bålsta och en ny anläggning i Landskrona.
Inom transportområdet har Axfood minskat klimatpåverkan per transporterat ton med 36 procent sedan 2023 och 53 procent sedan 2021. Målsättningen är att alla transporter mellan lager och butiker – både egna och inhyrda – ska vara fossilfria vid utgången av 2025. Parallellt elektrifieras även delar av den egna lastbilsflottan.