Året är inte slut, men känns ändå värt att summera lite av de händelser 2025 som satt spår i mitt huvud…
2025 blev året då matpriserna slutade rusa – men inte utan dramatik. Efter flera år av kraftiga ökningar såg vi en stabilisering under 2024, men sen kom rekylen direkt i början av året!
Det är normalt med prisökningar från leverantörer i början av året, men det som stod ut i år var kraften. Nästan 3 procent ökade kedjor sina priser på två månader. Vart ska detta sluta frågade sig många?
Det vi såg redan under februari var något nytt. ICA-butikerna höll emot ökningarna och det fortsatte. Det man från ledningen av ICA talat om, såg vi på Matpriskollen nu i realitet. ICAs motstånd att höja priserna, satte omedelbart press på övriga kedjor där flera började sänka sina priser. Prispressen märktes tydlig och det har hållit i sig under året. Prisökningstakten sedan våren har varit väldigt låg. Lägre än de flesta konsumenter förstår. I deras värld är det fortsatt kraftiga prisökningar på mat och det präglar konsumenternas uppfattning om inflationen totalt också.
Efter de kraftiga ökningarna i början på året så kom en matbutiksbojkott att sprida sig i mars. Vi skulle bojkotta matjättarna under en vecka. Det fick mycket uppmärksamhet innan och en del personer hörsammade uppmaningen, men efterdyningarna klingade snart av. Vi måste ju äta…
Med konsumenter på tårna blev det stort fokus på krympflationen. Vi visade att detta är utbrett både bland kedjornas egna varor och bland brands. Detta är kanske svårt att erkänna, men konsumenterna känner sig lurade och det måste man förstå. Man måste också förstå att när en Non-stoppåse kostar 60 kronor så slutar kunderna att köpa och då måste man som producent göra något för att få tillbaka dem. Marabou sänkte därför innehållet med 33% och på de flesta butikerna minskade priset med lika mycket. Ingen krympflation, men givetvis gällde inte detta alla produkter. Många ligger kvar i pris, men mindre innehåll. Det är krympflation.
Konkurrensen inom dagligvaruhandeln är väldigt begränsad till bara fyra grossister, varav två servrar nästan 80 procent av marknaden. Att dessa dessutom äger tillgång till butikerna gör ju att maktpositionen mot leverantörerna är väldigt stark.
Konkurrensverket och politiker klagade mycket på den svaga konkurrensen och att det driver upp priserna. Rätt eller fel, men i Almedalen så presenterade Matpriskollen en undersökning för att se om lågpriskonkurrens sänker priserna hos andra butiker. Vi tittade på ICA MAXI och ju fler lågprisbutiker som finns i närheten av MAXI-butiken, så var prisskillnaden mot Willys mindre. Vi tittade även på mindre butiker i mindre orter, då en tredjedel av Sveriges kommuner saknar lågprisbutik. Är prisskillnaden mot Willys lägre om det finns lågprisbutiker på orten?
Studien kom fram till att så var fallet. Etablering av lågprisbutiker ökar konkurrensen och sänker priserna i övriga butiker. Det är naturligtvis vad alla trodde. Konkurrens är något fint och gör att alla måste vässa sig och förbättra sitt kunderbjudande för att inte tappa försäljning och marknadsandelar.
Under året rusade framför allt fyra produktkategorier i pris:
Mejeriprodukter, som ökade på grund av brist på mjölk i Europa och hög efterfrågan på matfett. Många bönder har lagt ner och nu saknades mjölk. Sedan i vintras har priserna stått stilla och Arlabönderna har från i somras fått sänkt pris för konventionell mjölk.
Nötkött. Det är brist på köttbönder i stora delar av Europa och med ökande efterfrågan så drivs priset upp. Att allt färre kan tänka sig ett liv som köttbonde är ett stort problem för självförsörjningen på kött. Ekonomisk osäkerhet då det kräver stora investeringar och inte säker avkastning, ihop med ett tufft jobb gör att det är svårt med återväxten. Att sedan det höga mjölkpriset gjorde att många kossor fått fortsätta mjölka har ytterligare minskat utbudet och drivit upp priserna.
Kaffe. Ja vilket rally! Råkaffet rusade i slutet av 2024 och har parkerat sig på otroliga $4/ pound (ca 450 gram). Det drev upp kaffepaketen mot 100 kronor och sen har det sjunkit något, men fortfarande är det press uppåt mer än neråt på priserna.
Chokladen. Ja kakaorallyt har varit extremt. Dåliga skördar i Västafrika och fortsatt efterfrågan har fortsatt driva upp priserna och det ledde till och med till att Aladdinasken nu bara är 410 gram! 8 bitar färre. Det är Sveriges mest sålda chokladask introducerad 1939 till priset 4 kronor 15 öre. Det motsvarar i dagens penningvärde 143 kronor och förra året när den innehöll 500 gram så kostade den i snitt 123 kronor. Alltså billigare än inflationen sedan 1939.
PRO-skandalen i oktober. Alla i branschen vet ju när PRO gör sin årliga underökning av butikspriserna och genom åren har många butiker valt att sänka eller anpassa sina priser just den veckan utifrån vilka varor som priskollas. Sen går man ut med att ”Vi är billigast i stan!”.
Willys som har som affärsidé att alla ska kunna handla sin kasse billigast där, sänkte, eller mer dumpade, priset på produkterna i kassen i år! Men bara på butiker i närheten av konkurrenter, som man anser utnyttjat PROundersökningen. Priskriget är i full gång fortfarande. Mjöl 2 kg för 9,90, Delicatobollar 6-pack 9,90, Röd mjölk 8,90 osv. Ofattbara priser långt under inköpspris på utvalda Willysbutiker. Lidl har också gått med i kriget och dom har sänkt priset till Willysnivå på ALLA sina butiker! Vi får se hur länge ICA-butikerna i närheten följer med. För branschen är det såklart inte hälsosamt att sälja varor under inköpspris, men för konsumenterna är det en fantastisk möjlighet till billig mat!
100 klassiska julartiklar har blivit 3% dyrare mot 2024. Det som blivit billigare är bland annat potatis och russin. Bättre skörd än katastrofåret 2023 sänker potatispriserna, medan jag misstänker att den svagare dollarn påverkar bland annat russin från Kalifornien att sänkas i pris.
Nu går vi in i 2026 och stort fokus är på matmomssänkningen på Skärtorsdagen. Priserna bör sjunka ca 5,36% och pressen på kedjorna att inte öka sina priser mer än absolut nödvändigt märks redan. Matpriskollen följer prisutvecklingen noga och vi ser fram mot ett spännande 2026, med mer pengar i plånböckerna för svenska folket. Hoppas dom lägger det lilla extra på matinköp och inte sparar pengarna.































