Stena Line ser en tydlig ökning i bokningar inför 2026. Samtidigt innebär regeringens budgetförslag att många hushåll får mer kvar i plånboken. Tillsammans pekar dessa signaler på att konsumenterna går in i året med större framtidstro något som även dagligvaruhandeln och convenience kan påverkas av.
Stena Lines bokningsstatistik visar att svenskarna planerar sina resor tidigare än i fjol. Det är inte själva resandet som är huvudpoängen här, utan beteendeförändringen när människor vågar boka längre i förväg brukar det spegla ökad tilltro till den egna ekonomin.
Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, beskriver det så här:
– Svenska resenärer planerar sina resor längre i förväg. Det är ett positivt tecken efter en period av osäkerhet.

Budgetpropositionen för 2026 innehåller flera åtgärder som stärker hushållens ekonomi, och även små förbättringar av den disponibla inkomsten brukar påverka konsumtionen inte genom att kunderna köper dyrare varor, utan genom att de handlar mer regelbundet, fyller på fler kategorier, unnar sig lite oftare och rör sig mer, vilket i sin tur ökar trafiken till convenience.
För dagligvaruhandeln och servicebutiker är det främst rörligheten som påverkar försäljningen. När fler reser oavsett om det handlar om weekendresor, gränshandel eller inrikes förflyttningar ökar efterfrågan på mat och dryck ”på språng”. Snacks, dryck, färdmat och hygienartiklar är ofta de första kategorierna som påverkas.
Samtidigt kan en stabilare ekonomi bidra till att kategorier som tappat under de senaste två åren, exempelvis premiumsegmentet och vissa färskvaror, återhämtar sig när kunderna vågar göra mer medvetna val igen.
En annan del av Stena Lines utveckling handlar om deras satsning på digital kundresa. Resebranschen har länge arbetat med förbokningar, beteendedata och personaliserade erbjudanden något som fysiska butiker nu också försöker implementera genom retail media och nya CRM-lösningar.
Här finns lärdomar för handeln bättre insikter om kundflöden och motiv kan stärka både sortimentet och kommunikationen i butik.















