Nu lanseras första växtbaserade ”fisken”

Nu lanseras första växtbaserade ”fisken”
Så ser den ut, Sveriges första växtbaserade ”fisk” i butik. Foto: Pressbild Hooked
För ett, som man formulerar det, sundare ekosystem och motverka överfiske lanserar Hooked nu Sveriges första växtbaserade ”fisk”, Toonish, i butik.

För ett, som man formulerar det, sundare ekosystem och motverka överfiske lanserar Hooked nu Sveriges första växtbaserade ”fisk”, Toonish, i butik.

– Vår mission är att leda en förändring mot ett hälsosammare marint ekosystem. För att möta den växande efterfrågan på fisk har vi utvecklat växtbaserade substitut till fisk, som vi tror den rätta vägen att gå, säger Tom Johansson, vd och medgrundare i Hooked foods.

– Vi har under våren lanserat Toonish på flertalet restauranger i Stockholm, Göteborg och Malmö och där fått höra att många till och med tycker att vår växtbaserade tonfisk smakar bättre än vanlig tonfisk. Därför känns det nu extra roligt att den kan köpas även i butik, tillägger Tom Johansson.

Toonish är en växtbaserad produkt gjord på certifierad soja- och veteprotein, solrosolja och alger. Toonish blir till en början möjligt att köpa i Coops och Citygross butiker,  över stora delar av Sverige, via Mathem samt i vissa Ica- och Hemköp-butiker.

I butikerna säljs Toonish-röror i tre olika smaker; tomat, tomat & chili samt tomat & vitlök. Dessa Tononish-röror passar perfekt att lägga i exempelvis en pasta, sallad, wrap, på en pizza eller i en baguette. Varje burk Toonish är på 140 gram.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på email
E-post

SWAJP Annonser

Greenfood och Agtira ökar produktionen

Gurkor som kan säljas direkt efter de plockats från plantan. En oslagbart färsk produkt som producerats på ett hållbart sätt helt med minimal vattenförbrukning.

EVENT: Mariestads satsar mer hållbart

Svenskodlad malt – lyfts först på Scandic. Under 2022 startade Spendrups ett nytt samarbete med Lantmännen, där maltkorn har odlats enligt odlingsprogrammet Klimat & Natur.

Fontana är en av Sveriges bästa

Efter årets medarbetarundersökningar kan Fontana för sjätte året i rad fira certifieringen och titulera sig Great Place To Work®

Vi förändrar påskfirandet

Billigare mat, bättre planering och färre rätter på påskbuffén – så kommer svenskarnas påskfirande se ut, när åtta av tio förändrar sitt firande med anledning av ökade matkostnader.

Länen som näthandlar mest

Stockholm är det län som handlar mest online i hela landet, enligt nya siffror från Klarna. Tvåa och trea på listan är Norrbotten och Uppsala, sist är Västernorrland.

Svensk mat har starka mervärden

Årets stämma för branschorganisationen Svensk Fågel med temat ”Vår globala och lokala utmaning för en konkurrenskraftig och hållbar matfågelproduktion” har nyligen avslutats i Tylösand, Halmstad

Bärtas smörgåspålägg tar plats

Produkterna finns nu att hitta i kylen hos ytterligare 173 Hemköp, Willys och
City Gross. Det ökar tillgängligheten för närodlade, veganska livsmedel utan tillsatser.

Finlands mest hållbara varumärke

För nionde gången blev Valio utsedd till det mest hållbara varumärket i Finland.Konsumenterna uppskattar framför allt Valios lokala produktion.

Vald till generalsekreterare

Vi-skogens styrelse har utsett Charlotta Szczepanowski till ny generalsekreterare. Charlotta Szczepanowski har tidigare haft rollen som arbetande styrelseordförande för Vi-skogen och kommer nu fortsätta driva arbetet framåt. Charlotta tillträder sin nya roll den 1 april.

NYHETER VARJE VARDAG I DIN MOBIL?

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

Dela oss på

Dela på facebook
Facebook
Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på email
E-Post

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil