Rolfs Hav drar igång höstens ostrontävling

FInalisterna 2025. Fv Albin Wessman, Nina Kask, Niklas Sandbacka

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

Den 26 augusti startar en ny säsong av Oyster Championship i Stockholm. Tävlingen återkommer varje onsdag fram till årsskiftet och får i år Champagne Collet som ny partner.

Under deltävlingarna gäller det att äta så många ostron som möjligt på två timmar. De tre deltagare som lyckas äta flest under säsongen kvalificerar sig till finalen, där 120 ostron ska ätas på kortast möjliga tid.

Förra året toppades deltävlingarna av kocken Albin Wessman, som åt 222 ostron. I finalen tog Nina Kask hem segern efter att ha klarat tio dussin ostron på tio minuter och tretton sekunder.

Höstens tävlingar arrangeras på onsdagar mellan klockan 17 och 19. Nytt för säsongen är samarbetet med Champagne Collet, där vinnaren av årets final bland annat belönas med en resa för två till Champagne

– Jag älskar ostron och matätartävlingar är riktigt underhållande, vad man än tycker om dem. Därför är jag själv på plats nästan varje onsdag, säger kocken och krögaren Johan Jureskog. Under deltävlingarna får även alla gäster galet bra pris på ostron, oavsett om de tävlar eller inte. Till ostron finns det ju bara en dryck, vilket gör oss extra glada över samarbetet med Collet.

Restaurangen öppnade 2023 på Drottninggatan i Stockholm och drivs av Johan Jureskog och Klas Ljungquist, som även står bakom flera andra välkända restaurangkoncept.

Tävlingen fortsätter varje vecka fram till finalen vid årsskiftet.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.