Umeå-butik satsar och ska dubbla butiksytan

Foto MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Det är flera butiker som växlar upp och satsar i Umeå. Nu senast handlar det om Elon i centrala Sagagallerian som utökar utbudet och dubblar lokalen.

Efter sju  år i Sagagallerian växlar nu Elon ljud & bild city upp och fördubblar butiksytan samtidigt som man utökar sortimentet rejält.

– Det behövdes, vi var trångbodda och ville satsa ännu mer på produktsidan, säger butikschefen Peter Lindelöf till vk.se.

Det var när en grannlokal blev ledig som Elon beslutade sig för att satsa ordentligt och satsningen gäller inte bara sortimentet utan även installation och service, som växer rejält.

– Vi är dagligen ute hos kunder och installerar allt från ljudsystem till smart-tv och dator, säger Peter Lindelöf.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.