Nikotin ja – tobak nja

Nikotinportioner plus – lössnus minus och det kraftigt. Så ser det ut när den färska analysen av svenskarnas snusvanor presenteras liksom aktuella trender och färsk statistik.

Det är årets snusrapport under namnet Snusjournalen som nu presenterats och som, bland mycket annat, visar att försäljningen av nikotinportioner, även betitlat tobaksfritt snus, fortsätter att öka kraftigt.
Samtidigt sjunker försäljningen av traditionellt snus, så kallat lössnus, kraftigt enligt denna källa.

Snusrapporten baserar sig på beställning av 200 000 kunder i Sverige samt en attitydundersökning kring snus som man gjort.
I undersökningen har 2 400 personer valt att svara.

Nikotin utan tobak, så kallade nikotinportioner, har sålts i Sverige under några år och försäljningen ökar kraftigt varje år.
Under 2019 var ökningen från 300 procent och uppåt beroende på vilket län det gäller, enligt undersökningen som inte redovisar faktiska tal utan enbart procentsiffror.

– Några anledningar till att nikotinportioner är så populära är att de varken missfärgar fingrar eller tänder, luktar inte och anses fräschare än traditionellt snus. Framför allt är nikotinportioner populära bland före detta rökare och bland kvinnliga snusare, säger Henrik Ståhl, chefredaktör för Snusjournalen.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Hammars julmust vann litet jultest

När Aftonbladet lät elva personer göra ett blindtest av julmust fick Hammars bryggeris julmust med kardemummasmak störst bifall.

Så vill svenskar fira hållbar jul

Hållbarhet och jul är inga begrepp som direkt kopplar armkrok bland svenskarna. Nu pekar ändå undersökningar på att fler börjar tänka hållbart.

Digitalisering stör inte julen

En ny undersökning visar att de flesta inte tycker att digitaliseringen stör julfirandet – men att många stör sig på ”julskryt” i sociala medier.

Rättelse: Skapar en ny enhet

Tolv av Lekias 170 handlarägda butiker i Sverige och Norge genomför en koncernbildning inom Lekia. Den nya koncernens namn är Lekledaren.

Jättesatsning av Löfbergs i Karlstad

Familjen Löfberg, som äger kafferosteriet med samma namn, gör nu en jättesatsning i Karlstad med, bland annat, ett nytt stort kafferosteri.

Ny formel ska hjälpa med klappar

En ny formel ska hjälpa oss att köpa rätt julklappar, något som enligt en undersökning oroar väldigt många svenskar.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil