”Nödvändigt med förlängt”

Björn Hellman, vd Livsmedelsföretagen. | Foto: Pressbild
Med anledning av coronakrisens fortsatta skadeverkningar har Regeringen beslutat att förlänga statens omställningsstöd till att även omfatta månaderna maj, juni och juli.

Regeringen har beslutat att förlänga det så kallade omställningsstödet till att även omfatta maj till juli. Omställningsstödet syftar till att göra det möjligt för drabbade företag att överbrygga coronakrisens akuta följder och underlätta för dem att ställa om och anpassa sin verksamhet.

– En förlängning var nödvändig. Krisen är inte över varför ett avslutande av överbryggande åtgärder skulle dra undan mattan för många heroiskt kämpande företag, säger Björn Hellman, vd på Livsmedelsföretagen.

Livsmedelsföretagen uppmärksammade tidigt behovet av ett direkt stöd till de drabbade företagen som i vissa fall såg upp till 90 % av sin försäljning försvinna över en natt. Detta uppmärksammandes redan i Livsmedelsföretagens ”sjupunktsprogram” som innehöll förslag för att rädda livsmedelsbranschens små och medelstora företag.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på email
E-post

SWAJP Annonser

Coop lanserar nytt matkassekoncept

Coop lanserar en ny matkasse där man kan köpa veckans middagar och komplettera med varor ur hela butikens sortiment, utan bindningstider.

NYHETER VARJE VARDAG I DIN MOBIL?

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

Dela oss på

Dela på facebook
Facebook
Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på email
E-Post

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil