Efter klassikern Västerbottensost kommer nu två nya norrländska ostar. Abisko och Höga Kusten är framtagna av Ostmakarna av Västerbottensost och bygger vidare på en lång osttradition i Norrland.
De två nyheterna har hämtat namn och inspiration från norrländska landskap. Abisko är en alpost med en söt-syrlig ton, lagrad i minst sex månader. Höga Kusten har en krämig, nötig karaktär och lagras i minst åtta månader.
Båda ostarna tillverkas på mjölk från Norrmejeriers bönder och är tänkta att fungera lika bra till vardagsbröd som på helgens ostbricka eller i matlagningen.
Intresset för nya svenska hårdostar är stort. En färsk undersökning visar att nära åtta av tio konsumenter är nyfikna på att prova nya lagrade ostar, och många är beredda att betala mer för en produkt från Norrland. Det ger en tydlig signal om att kategorin både kan breddas och höjas i värde.
Abisko och Höga Kusten finns från den 8 september i utvalda Coop och City Gross-butiker runt om i landet, med ett rekommenderat pris på 85 kronor styck.
































