Willys pilottestar scan & go

Nu lanserar Willys Scan & Go – självskanning och betalning i mobilen. Man börjar med ett test i tre pilotbutiker i Göteborg, Halmstad och Stockholm.

Willys lanserar nu sin tjänst Scan & go med skanning och betalning direkt i mobilen och gör det i tre pilotbutiker.
Avsikten är sedan att rulla ut lösningen på bred front under nästa år.

Willys nya tjänst innebär att kunden skannar varorna med sin egen mobiltelefon. Efter avslutad inköpsrunda sker betalningen i appen – via Klarna eller med betalkort – och kunden kan därefter promenera ut ur butiken, utan att stå i kö.

– Att skanna sina varor själv är väldigt uppskattat bland våra kunder. Med Scan & go vill vi erbjuda våra kunder ett smidigt alternativ till självskanning och betalning, säger Willys vd Thomas Evertsson.

– Idag är vi vana vid att använda våra mobiltelefoner i olika vardagliga situationer, så för många kan detta bli ett lättillgängligt sätt att korta ner inköpstiden. På sikt kan det här också bli ett sätt för oss att erbjuda självscanning även i butiker som inte har andra självskanningslösningar, spekulerar Thomas Evertsson.

Scan & Go är integrerad i Willys befintliga app och blir därmed i pilotbutikerna tillgänglig direkt för alla kunder som har laddat ner Willys-appen.
I veckan lanseras Scan & Go till att börja med i tre Willys-butiker –Elisedal i Göteborg, Sickla i Stockholm och Halmstad Öster.

Planen är att utöka testet till ytterligare ett tiotal butiker senare under hösten för att därefter förfina funktionen innan Scan & go rullas ut på bred front i fler butiker under 2021.  
 

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Kronprinsparet på besök hos Fazer

Livsmedelsinnovationer och hållbarhet stod i centrum när kronprinsessan Victoria och prins Daniel besökte Fazer i Vanda förra veckan.

Circle K tar nytt steg kring hållbarhet

För att minska antalet engångsartiklar gör Circle K ett nytt test ihop med Panter och Tingstad. Det handlar om ett cirkulärt system för takeaway-mat.

En bonde har polisanmält sina kor

En indisk bonde har polisanmält sina kor efter att de inte producerat mjölk på fyra dagar, trots att de har fått den mat de ska ha.

”Fortsatt tufft för svensk ekonomi”

Svensk ekonomi visar hög aktivitet men står inför fortsatta problem och det är en lång väg till att återställa hushållens köpkraft, skriver Handelsbanken.

Coop öppnar ny butik i Västerås

28 september är det dags för Coop att inviga sin nybyggda butik i centrala Västerås, där man ska profilera sig med en extrasatsning på färskvaror.

Östenssons nya butik är invigd

Nu är invigningen av Hemköp Östenssons Folkungavallen genomförd och därmed har Linköping fått en ny modern livsmedelsbutik.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil