Centralt inköpsavtal mellan ICA och Barilla upphör

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

Efter att parterna inte lyckats nå en hållbar överenskommelse har ICA Sverige sagt upp det centrala inköpsavtalet med Barilla. Både ICA och leverantören uppger att dialogen fortsätter.

ICA Sverige bekräftar för Butikstrender att det centrala inköpsavtalet med Barilla, som även äger Wasabröd, har sagts upp.

– Vi kan bekräfta att ICA Sverige har sagt upp det centrala inköpsavtalet med Barilla efter att parterna inte har kunnat nå en hållbar överenskommelse. Beslutet är taget med kundernas och ICA-handlarnas bästa i fokus och handlar om flera villkor som är viktiga för vår verksamhet. Vi går därför inte in på exakta detaljer, säger Gabriella Ohlzon, pressansvarig på ICA Sverige.

Enligt ICA pågår fortfarande en dialog mellan parterna.

Barilla vill inte kommentera de pågående diskussionerna närmare, men hoppas att parterna ska kunna enas om ett nytt avtal.

– Vi kan tyvärr inte kommentera våra pågående diskussioner med ICA, men hoppas att vi snart kan komma fram till en gemensam lösning så att också ICA kan erbjuda Barilla- och Wasa-produkter till alla kunder, säger Klas Bergström, kategorichef Barilla Sverige.

Bolaget uppger samtidigt att sortimentet med Barilla-pasta och Wasa-knäckebröd fortsatt finns tillgängligt hos bland andra Coop, Willys, Hemköp, City Gross, Lidl och Mathem.

Varken ICA eller Barilla vill kommentera vilka villkor som gjort att parterna inte kunnat enas om ett nytt centralt inköpsavtal. Båda uppger däremot att dialogen fortsätter med målet att nå en ny överenskommelse.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.