Karin Heller lämnar sin roll inom strategi och nya affärer på ICA Sverige. Den 1 oktober tar hon över ansvaret för strategi och affärsutveckling på Apotek Hjärtat och blir samtidigt en del av bolagets ledningsgrupp.
Rekryteringen innebär att Karin Heller får en central roll i kedjans fortsatta utvecklingsarbete. Hon kommer närmast från tjänsten som Director Strategy & New Business på ICA Sverige och har dessförinnan arbetat med affärsutveckling inom Husqvarna Group.
I den nya rollen får hon ansvar för strategi och affärsutveckling i en verksamhet som omfattar över 400 apotek och en växande e-handel.
– Det är med glädje vi välkomnar Karin till Apotek Hjärtat. Hon har gedigen erfarenhet från ledande roller och en stark förmåga att få med sig människor och driva utveckling framåt. Med sin kompetens och sitt driv blir hon en viktig del i vårt spännande arbete med att ytterligare flytta fram positionerna och därmed stärka både Hjärtat och apoteksbranschen, säger Monika Magnusson, vd.
För Karin Heller innebär rekryteringen ett steg från dagligvaruhandeln till apoteksmarknaden, där hon får arbeta med både den långsiktiga inriktningen och utvecklingen av verksamheten och kunderbjudandet.
– Jag är väldigt glad över att få ansluta till Apotek Hjärtat i en spännande tid. Apotek Hjärtat har en stark position på marknaden och ett viktigt uppdrag inom folkhälsa. Jag ser fram emot att tillsammans med kollegorna bidra till fortsatt utveckling och tillväxt, och till ett ännu starkare erbjudande för kunderna, säger Karin Heller, tillträdande chef Strategi & Affärsutveckling.
Hon tillträder tjänsten den 1 oktober och blir då en del av ledningsgruppen med ansvar för den fortsatta strategiska utvecklingen.



































