Rasoul Zarar och Camilla Moliis köpte 2017 varumärket Clock. Då var det 18 år sedan den sista Clock-restaurangen, i Norrköping, lades ner och varumärket troddes vara dött och begravet.
Så var det alltså inte. Efter att ha köpt varumärket öppnade Zarar och Moliis i Härnösand och sent i sommar kommer nästa restaurang att öppna i Sundsvall.
– Bygglovet vinner laga kraft om några veckor och sen får vi ta det i etapper. Det kommer tyvärr att ta lite tid eftersom det krävs ganska stora grepp invändigt i lokalen. I princip allt måste blåsas ut, säger Rasoul Zarar.Samtidigt arbetar man redan med en andra restaurang i Sundsvall och planen är att den ska kunna öppna 2024 eller 2025.
Efter det har man ambitionen att etablera varumärket ytterligare med hjälp av franchisetagare.

Dags att säkra plats Årets kosläpp på gång
Nu öppnar anmälan till årets kosläpp på 30 Arla-gårdar och det handlar, i många fall, om att vara snabb om man vill få en plats till eventet.