Hon blir Cloettas nya marknadsdirektör

Hon blir Cloettas nya marknadsdirektör
Helena Wallentin lämnar Orkla för att bli marknadsdirektör på Cloetta. Foto: Pressbild Cloetta

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Helena Wallentin, fram till nu marknadschef hos Orkla, anställs som marknadsdirektör på Cloetta Sverige och börjar nya jobbet 12 januari.

Helena Wallentin har alltså anställts som ny marknadsdirektör på Cloetta Sverige och tar också plats i ledningsgruppen.
Wallentin jobbar just nu som marknadschef hos Orkla i Sverige och är där ansvarig för varumärkena inom frukost och drycker.

Tidigare har Wallentin jobbat bland annat på Skånemejerier, Ferrero Scandinavia och Coca-Cola.

Hos Cloetta börjar Helena arbeta 12 januari 2021.

– Jag ser mycket fram emot utmaningen att växa och stärka Cloettas varumärkesportfölj tillsammans med kollegorna. Min magisteruppsats på Ekonomprogrammet vid Lunds universitet skrev jag för Cloetta och därför känns det lite extra roligt att, nu 20 år senare, få uppdraget, säger Helena Wallentin.

– Jag är verkligen glad över att få välkomna Helena till Cloetta som marknadsdirektör. Hon är en uppskattad ledare och har en stark och bred marknadsföringsbakgrund både från internationella och lokala företag,, säger Katarina Tell, vd för Cloetta Sverige.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.