Medan hela 40 procent av all producerad mat globalt slängs, visar detta initiativ att det går att göra skillnad – krona för krona och kilo för kilo. Olof Fransson, försäljningsdirektör på City Gross, säger:
”Matsvinn är en av våra största utmaningar, men det här året visar att våra kunder är villiga att vara med och bidra. Samarbetet med Too Good To Go har inte bara räddat mat, utan också visat på hur innovativa lösningar kan integreras i den dagliga handeln.”
Resultatet talar sitt tydliga språk – mer än 400 ton mat räddades under det gångna året, ett imponerande resultat som bidrar både till miljönytta och ekonomisk effektivitet. Samarbetet är en viktig del i City Gross hållbarhetsagenda, där varje räddad kilo mat också ökar värdet i butiken och stärker kundlojaliteten.
Framtiden – ett steg längre med nya kassar
Med den starka efterfrågan på de räddningskassar som redan finns i sortimentet planerar City Gross att bredda utbudet. En ny räddningskasse med kött och delikatesser testas i sex utvalda butiker i Kristianstad, Växjö, Djurgården, Tornby, Halmstad och Kalmar. Målet är att lansera kassan brett i hela kedjan.
Olof Fransson förklarar:
”Vi har sett ett enormt intresse från både kunder och butiker. Det är tydligt att när vi erbjuder prisvärda och hållbara alternativ så möter vi marknadens behov – och det stärker vår position ytterligare i en tid då hållbarhet och minskat matsvinn är viktigare än någonsin.”
Sofia Edholm, Sverigechef för Too Good To Go, tillägger:
”Det här samarbetet har visat att vi kan rädda mat på ett sätt som verkligen betyder något. Vi är stolta över att bidra till en minskning av matsvinnet och ser fram emot att tillsammans med City Gross fortsätta driva denna förändring framåt.”
Faktaruta: Matsvinn – en global utmaning
- Globalt matsvinn: 40 % av all mat som produceras slängs, vilket motsvarar cirka 2,5 miljarder ton mat per år.
- Klimatpåverkan: Matsvinn står för cirka 10 % av världens växthusgasutsläpp.
- Svenska initiativ: Genom samarbeten som det mellan City Gross och Too Good To Go kan vi rädda hundratals ton mat, vilket både minskar utsläpp och bidrar till en mer resurseffektiv handel.
- Exempel på räddad mat: Över 400 ton mat har räddats genom våra kassar under det gångna året.
- Rolig anekdot: En gång berättade en långvarig medarbetare på en butik att han nästan kände sig som en ”maträddare” när han såg hur många kunder som var passionerade nog att plocka upp varje räddad vara – ett tydligt bevis på att ibland kan även vardagens små insatser göra stor skillnad.
Sammanfattning
Med över 400 ton räddad mat under det gångna året visar City Gross och Too Good To Go att det är möjligt att vända trenden mot matsvinn med rätt strategiska insatser. Genom att lansera nya räddningskassar med kött och delikatesser tar de ytterligare ett steg mot en hållbar livsmedelsförsörjning. I en tid då varje kilo räknas, bekräftar initiativet att hållbarhet och lönsamhet kan gå hand i hand – ett budskap som är lika viktigt för våra affärer som det är för vår planet.