Protein från luft kan bli nästa steg i butikens sortiment

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

En ny typ av protein framställt med hjälp av koldioxid, elektricitet och mikroorganismer tar nu klivet in i ett av dagligvaruhandelns snabbast växande segment. Det finska bolaget Solar Foods visar hur ingrediensen Solein kan användas i proteinrika drycker.

Bakom satsningen ligger en ambition att erbjuda ett alternativ till både mejeribaserade och växtbaserade proteiner. I takt med att efterfrågan på protein ökar, samtidigt som tillgången på exempelvis vassleprotein pressas, söker livsmedelsindustrin nya lösningar.

– Med Solein introducerar vi en helt ny typ av livsmedelsproduktion, där vi kan skapa näring utan att vara beroende av jordbruk eller djur, säger Godert Zijlstra, Chief Commercial and Product Officer på Solar Foods.

Proteinshakes och färdiga drycker är i dag ett av de snabbast växande områdena inom functional foods, där produkter traditionellt baseras på mjölkprotein eller växtbaserade alternativ. Solein positioneras som ett tredje alternativ helt animaliefritt, med låg sockerhalt och hög näringstäthet.

Proteinet innehåller essentiella aminosyror, järn och vitamin B12 och kan användas i olika typer av drycker utan att påverka smaken.

Utvecklingen signalerar att proteinsegmentet kan breddas ytterligare. Ingredienser som Solein kan på sikt skapa en tredje kategori vid sidan av mejeri- och växtbaserade alternativ, särskilt inom produkter som proteinshakes, bars och måltidsersättningar. Produktionen är dessutom oberoende av väder och skördar, vilket kan bidra till jämnare priser och säkrare tillgång.

Godert Zijlstra

I dagsläget finns Solein endast i begränsad kommersiell användning i utvalda marknader som USA och Singapore, medan produkten ännu inte är godkänd eller tillgänglig i Europa eller Sverige. För svenska butiker innebär det att påverkan ännu är indirekt, men utvecklingen pekar på nya leverantörer och produktkategorier framöver.

Produktionen kräver varken åkermark eller stora mängder vatten och kan skalas upp industriellt. Samtidigt är tekniken fortfarande i ett tidigt skede och de produkter som visas är koncept, inte färdiga konsumentvaror i bred distribution.

För att nå den europeiska marknaden krävs godkännande enligt regelverket för nya livsmedel.

En signal om vart marknaden är på väg. Även om Solein ännu inte finns i butikshyllan i Sverige, visar utvecklingen hur livsmedelsindustrin förändras.

Intresset för nya proteinkällor ökar i takt med att hållbarhet, funktion och tillgång blir allt viktigare. För handeln handlar det om att följa utvecklingen och förbereda sig för hur framtidens sortiment kan komma att se ut.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.