Tre produkter kan bli Årets foodservicevara

Tre produkter kan bli Årets foodservicevara
Lantmännens rödbetsburgare inom Go Green är en av tre nominerade varor. Foto: Pressbild

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Nu är tre varor nominerade till titeln ”Årets foodservicevara”, ett pris som delas ut av branschorganisationerna DLF och Livsmedelsgrossisterna.

Nu är tre varor nominerade till titeln ”Årets foodservicevara”, ett pris som delas ut av branschorganisationerna DLF och Livsmedelsgrossisterna.

Lantmännen cereali med sin Go Green smokey rödbetsburgare är en av de tre varor som är nominerade till titeln ”Årets foodservicevara”.
De två andra är Svenskt havreris från Frebaco kvarn och Oddlygood veggie grated från Valio Sverige.

Årets foodservicevara är ett branschpris som uppmärksammar framgångsrika lanseringar och inspirerar samtidigt branschens aktörer till innovation och produktutveckling.
Priset tilldelas en produkt som haft en särskilt framgångsrik lansering, bidragit till innovation samt skapat värde för restaurangen och/eller storköket och deras gäster.

Vinnaren koras på DLF:s digitala event Foodservice 21 som genomförs den 10 november.
Priset delas ut av branschorganisationerna DLF och Livsmedelsgrossisterna för restaurang och storkök med Martin & Servera, Menigo, Axfood snabbgross, Svensk cater, Chefs culinar och Mårdskog & Lindkvist som medlemsföretag.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.