Paulig ser över sin kryddproduktion för varumärket Santa Maria och planerar att samla verksamheten till företagets anläggning i Saue, Estland. Förslaget innebär att kryddfabriken i Mölndal avvecklas. Ett beslut väntas efter avslutade fackliga förhandlingar och förändringen ska enligt plan vara genomförd senast sommaren 2027.
Bakgrunden till översynen är ett förändrat kostnadsläge och behov av att anpassa produktionen till framtida förutsättningar. Paulig uppger att en samlad produktion ger bättre möjligheter att effektivisera kapacitet och hantera ökade kostnader.
– ”Stigande produktionskostnader har satt press på vår lönsamhet, och en sammanslagning av våra kryddfabriker skulle hjälpa oss att hantera ökade kostnader mer effektivt och stärka Pauligs konkurrenskraft på sikt”, säger Lenita Ingelin, vd för Santa Maria och Europachef på Paulig.
Pauligs anläggning i Saue är helägd av bolaget och har enligt företaget utrymme för fortsatt utveckling. I Mölndal bedrivs produktionen i hyrda lokaler, vilket begränsar möjligheterna till investeringar och långsiktig planering. Om sammanslagningen genomförs kommer kryddproduktionen successivt att flyttas till Estland. Tidsplanen sträcker sig fram till sommaren 2027.
En avveckling av kryddfabriken i Mölndal skulle påverka samtliga 86 anställda vid fabriken samt vissa funktioner på kontoret i Mölndal. Totalt har Paulig varslat 105 tjänster.
– ”Tyvärr skulle detta påverka medarbetare som arbetar i Mölndalsfabriken och vissa medarbetare på vårt Mölndalskontor. Vår prioritet är att stötta alla som berörs på bästa sätt. Vi har idag inlett fackliga förhandlingar och lagt ett varsel på 105 tjänster i vår verksamhet i Mölndal”, säger Lenita Ingelin.
Det slutgiltiga beslutet fattas först efter att de fackliga förhandlingarna har slutförts.
Paulig betonar att övriga delar av koncernens svenska verksamhet fortsätter som tidigare. I Sverige har företaget cirka 490 anställda och driver, utöver kryddproduktionen i Mölndal, en tortillafabrik i Landskrona samt ett lager i Kungsbacka.
Sälj, marknad, produktutveckling för Santa Maria och andra stödfunktioner kommer även fortsättningsvis att vara lokaliserade till kontoren i Mölndal och Solna.
Fakta:
Paulig är ett internationellt livsmedelsföretag med verksamhet inom bland annat Tex Mex, kaffe, kryddor, snacks och World Foods. Koncernen ägs av Paulig-familjen och hade 2024 en omsättning på cirka 1,2 miljarder euro. Företaget har omkring 2 700 anställda i 13 länder.













