Här är de fem nominerade produkterna som har tagit marknadsföring och produktutveckling till, låt oss säga, nya höjder:
- Müslin där socker räknas som frukt – Kreativt bokföringsknep eller ett försök att ge oss fruktsocker i en ny förpackning?
- Kaffepaketen som fortsätter krympa – En klassiker i bluff-sammanhang. ”Inget nytt under solen”, säger branschen, men konsumenterna är inte lika förlåtande när morgonkaffet plötsligt känns dyrare.
- ”Lokala” glassen som inte längre är lokal – En flagrant brott mot trenden med närproducerat. Det här lär reta upp både kunder och lantbrukare.
- Pastan som snålat med ricottan – Är det ens en ricottapasta längre? Många undrar om sanningen ligger mer i förpackningen än i produkten.
- Pizzasåsen som är smaksatt med vatten – Kreativt kanske, men detta har fått pizzakännare att se rött.
Rösta och håll branschen ansvarig
Om du vill påverka och sätta fingret på vilken produkt som förtjänar årets mindre smickrande titel, kan du rösta fram din favorit (eller kanske ”anti-favorit”). Omröstningen är öppen fram till den 27 januari, och den ”vinnande” produkten avslöjas i TV4 Nyhetsmorgon den 29 januari.
Så, är det dags att skicka en hälsning till marknadscheferna? Gör din röst hörd – och kom ihåg: det här handlar om mer än en bluff. Det handlar om att ställa branschen till svars.
Muttis kommentar angående Pizzasås Classica
Mutti, vars produkt Pizzasås Classica nominerats, har inkommit med ett förtydligande. Företaget poängterar att deras pizzasås är specifikt framtagen för att möta användarnas behov av enkelhet och optimal spridning på pizza, vilket bland annat innebär att tillsatsen av vatten är en medveten del av processen. Vattnet bidrar till att förbättra konsistensen och minskar risken för att såsen bränns vid höga temperaturer, ett tillvägagångssätt som även används av professionella pizzabagare.
Mutti framhåller också att Pizzasås Classica skiljer sig markant från deras andra tomatbaserade produkter som krossade och passerade tomater, både i produktion och syfte. Företaget, som har över 125 års erfarenhet av tomatförädling, betonar sitt engagemang för kvalitet, transparens och sina samarbeten med 800 bönder och 500 anställda.
Årets Matbluff: där kreativiteten möter konsumentens uppmärksamhet.