Fler vill ha svensk potatis

Maria Tuvesson är årets potatisinspiratör och får det för att ha inspirerat oss att alltid ha potatis hemma. | Foto: Pressbild
För tredje året i rad växer potatisintresset i Sverige visar en ny rapport från branschorganisationen Svensk potatis som naturligtvis är glad åt det.

Den här veckan presenteras Potatisrapporten 2020 vilken visar att intresset för potatis växer i Sverige – för tredje året i rad.
I 98 procent av hushållen äter man potatis och 14 procent uppger att de kommer att öka sin konsumtion.

Samtidigt säger 58 procent av de svarande att de vill prova nya sorter och recept.
– Det känns extra bra att kora Årets Potatisinspiratör just idag, säger Anders Huldt som är vd för Svensk potatis.

Intresset för potatis har vuxit visar Potatisrapporten 2020, men om det är en coronaeffekt vet man förstås inte förrän vid nästa års mätning.

Samtidigt delar Svensk potatis ut priset till Årets potatisinspiratör.
Det priset går i år till Julia Tuvesson, matkreatör och kokboksförfattare från Malmö som även bloggar.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Från Sverige får kritik för reklam

Lantägg och Svenskmärkning får kritik för att man vilselett konsumenter när det gäller förhållandena för hönsen bakom de aktuella äggen.

Katt- och hundmat toppar krympflation

Kattmat, hundmat och smör. Det är produkter som i högre grad än andra ägnar sig åt krympflation, alltså minskar storleken men inte priset.

Ahlgrens bilar får ny design

Klassiska godiset Ahlgrens bilar fyller 70 år och får i samband med det en ny design samtidigt som påsen blir till hälften gjord av växtbaserad plast.

Nudging ska öka ekoförsäljningen

Under oktober ska ett antal utvalda Ica-butiker arbeta med nudging för att den vägen öka försäljningen av ekologiska varor.

Dålig kunskap om hur mat produceras

Enligt en Sifo-undersökning gjord på uppdrag av Skånemejerier har majoriteten av de tillfrågade personerna låg kunskap om hur mat produceras.

Coop fortsätter sänka för medlemmar

Under fyra veckor med start 2 oktober fortsätter Coop satsningen på sina snart fyra miljoner medlemmar. Ett 70-tal varor får sänkt pris.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil