Danska kedjan öppnar nästa butik

Skärmdump thansen.se

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Det är tänkt som en butiksoffensiv i Sverige. Nu öppnar danska Thansen sin andra fysiska svenska butik, den här gången i Falkenberg.

I november 2022 inledde danska Thansen sin svenska satsning. Den danska kedjan har 85 butiker i hemlandet men har nu tagit sig över Öresund.
Den första butiken öppnade man på Väla utanför Helsingborg.

Nu är det dags för nästa butik och den öppnar Thansen denna vecka, 25 maj, på Tånga handelsplats i Falkenberg.
– Falkenberg ligger strategiskt utmed E6:an och passar väl in i vår plan att växa organiskt och etablera oss söderifrån och uppåt, säger Kim Clausen, vd för detaljhandelskedjan i Sverige, i en kommentar.

Thansen säljer produkter inom bilutrustning, reservdelar, cyklar, camping och fritid.
På svensk sida är det alltså framförallt en konkurrent till Biltema man har ambitionen att bli.

Det uttalade målet från den danska kedjan är att öppna 30 butiker i Sverige. Efter Helsingborg och Falkenberg ska man öppna i Kristianstad och Löddeköpinge och nästa sommar i Värnamo.
– V
i har redan fått mycket positiv feedback och vi ser fram emot att fylla en uppenbar lucka på marknaden, säger Kim Clausen.

Sedan 2017 finns den danska kedjan även i Norge. Där har man idag 44 butiker och planerar en fortsatt expansion.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.