Rekordökning för Systembolaget

Alkoholförsäljningen ökar och trenden är markant i Systembolagets statistik.
Stängda gränser och restauranger. Ett av många resultat i Skåne? Systembolagets försäljning rusar och visar ett plus på 10,4 procent första kvartalet.

Alkoholförsäljningen ökar och trenden är markant i Systembolagets statistik.
Under första kvartalet i år ökade försäljningen med 6,1 procent.

Än mer markant är ökningen i Skåne där försäljningen hos Systembolaget första kvartalet i år ökade med 10,4 procent.
Förklaringen där antas vara att gränshandeln mot Danmark och Tyskland stängt helt vid sidan av den för hela landet gemensamma förklaringen att vi går mindre på krogen i coronatider.

Spritförsäljningen ökade med 14,2 procent och försäljningen av öl med 11,7 procent och de två kurvorna hänvisar man direkt till utebliven gränshandel.
Samtidigt ser Systembolaget ett annat och mer oväntat trendbrott. Försäljningen av alkoholfritt minskar nu i samtliga län.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Änglamark pasta byter till papp

Änglamark pasta byter till papp. Alla förpackningar byts ut och besparingen blir enligt Coop 300 ton plast per år.

20 år sedan Lidl öppnade i Sverige

25 september var det exakt 20 år sedan Lidl öppnade sina första butiker i Sverige. Idag har kedjan 205 butiker från Trelleborg till Boden.

Inredningsföretag köper studio

Butiksinredningsföretaget Nitton93 köper Studio Johansson Bergvall som under lång tid arbetat med utveckling av bland annat Icanders för Ica Sverige.

Kronprinsparet på besök hos Fazer

Livsmedelsinnovationer och hållbarhet stod i centrum när kronprinsessan Victoria och prins Daniel besökte Fazer i Vanda förra veckan.

Circle K tar nytt steg kring hållbarhet

För att minska antalet engångsartiklar gör Circle K ett nytt test ihop med Panter och Tingstad. Det handlar om ett cirkulärt system för takeaway-mat.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

info@butikstrender.se

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil