Stängt flera veckor efter galleriabrand

Galleria Boulevard | Foto Steen & Strøm

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

En brand i en galleria i Kristianstad gör att Coop tvingas hålla sin butik stängd under en längre tid. Orsaken är ett omfattande saneringsarbete.

Vid 8-tiden måndag morgon larmades räddningstjänsten till Galleria Boulevard i Kristianstad där en brand uppstått.
Räddningstjänsten kunde släcka branden med hjälp av rökdykare och inga personskador rapporteras i anslutning till branden.

Coop har en butik i gallerian och den tvingas nu hålla stängt ”under en längre tid” efter branden.
Orsaken är det omfattande saneringsarbete som krävs.

– Vi räknar med att vi kan öppna igen om tre till fyra veckor, säger Peter Mattisson, etableringschef hos Coop till Kristianstadsbladet.
Även andra butiker drabbas av brandens efterverkningar. Systembolaget kunde inte öppna sin butik under måndagen.

– Det är mycket som är ovisst just nu. Det viktigaste är att ingen person kommit till skada, sade butikschefen Daniel Szilagyi till lokaltidningen.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.