En bonde har polisanmält sina kor

Foto MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

En indisk bonde har polisanmält sina kor efter att de inte producerat mjölk på fyra dagar, trots att de har fått den mat de ska ha.

Det är unilad.com som skriver om den aktuella bonden, som kommer från byn Sidlipura i Bhadravati.
Bonden har fyra kor som alltså inte producerat mjölk på fyra dagar trots att de har fått mat.

Bonden ska ha även ha haft dem på gräs dagligen, men trots det sköter de inte sin del av överenskommelsen, menar han.
”De har inte producerat mjölk på fyra dagar. Nu får det vara polisens tur att övertyga dem att sätta igång”, säger bonden.

Polisen förklarar att de inte kan registrera hans anmälan eller göra något för att lösa situationen.

Möjligen får bonden trösta sig med att kofri mjölk snart kan finnas på hyllorna och undanröja den här typen av problem.
Israeliska startupen Imagindairy har fått motsvarande 132 miljoner kr i förfinansiering för att tillverka mejeriprodukter av mikroorganismer istället för kor.

Tel Aviv-baserade start-up Imagindairy har fått 9,7 miljoner pund i förfinansiering för att tillverka mejeriprodukter av mikroorganismer istället för kor.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.