Coop Östra stärker ledningsgruppen genom att rekrytera Jenny Primér som ny HR-direktör. Rekryteringen sker i ett skede där föreningen genomför en omfattande modernisering av butiksnätet och förbereder integrationen med Coop Syd en förändring som väntas påverka omkring 7 000 medarbetare.
Jenny Primér kommer närmast från rollen som People & Culture Director på Coca-Cola Europacific Partners, där hon ansvarat för HR-arbetet i en organisation med cirka 800 medarbetare. Hon tillträder tjänsten den 4 maj. Rekryteringen sker i en period som Coop Östra själva beskriver som en nystartsresa. En ambitiös investeringsagenda pågår med fokus på att modernisera butiker, utveckla personal och stärka kundupplevelsen med målet att driva försäljning och förbättra lönsamheten.
– Vi står inför en intensiv period där vi både ska fortsätta stärka vår kultur och driva viktiga förändringar kopplat till vår nystartsresa och fusionen med Coop Syd. I en tid där vi både ska bygga nytt, skapa samsyn och samtidigt leverera varje dag, blir HR:s roll ännu mer central. Jenny kommer vara en nyckelperson som med sin erfarenhet och ledarskap blir en stor tillgång för oss på Coop Östra, säger Meta Persdotter, vd på Coop Östra.
Under våren 2026 väntas integrationen med Coop Syd slutföras. Det innebär att Coop Östras verksamhet växer till cirka 300 butiker och omkring 7 000 medarbetare. I dag driver Coop Östra cirka 200 butiker med runt 5 300 medarbetare i Stockholm, Uppsala, Södermanland och Östergötland. För organisationen innebär sammanslagningen ett omfattande förändringsarbete både operativt och kulturellt.
– Jag ser verkligen fram emot att vara med och forma nästa kapitel tillsammans med Coop Östra. HR spelar en strategisk nyckelroll i att driva förändring och affärsresultat. Genom tydligt ledarskap, en stark kultur och rätt förutsättningar för våra medarbetare skapar vi den kapacitet som krävs för att bolaget ska växa och utvecklas, säger Jenny Primér.
HR får en allt mer affärsstrategisk roll i dagligvaruhandeln, och för Coop Östra sammanfaller rekryteringen med expansion, integration, butiksmodernisering och kompetensutveckling faktorer som påverkar både effektivitet och kundnöjdhet.
Coop Östra ägs av cirka 1,4 miljoner medlemmar och är medlem i KF, som består av 24 konsumentföreningar med över 4 miljoner medlemmar. Föreningen bedriver detaljhandel i Stockholm, Uppsala, Södermanland och Östergötland.













