Proteintrenden ger äggen medvind i butik

Per Lindblad, styrelseordförande Svenska Ägg, Anna Olofsson, Jordbruksverkets generaldirektör och Marie Lönneskog-Hogstadius, verksamhetsledare Svenska Ägg

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

Svenskarna fortsätter att lägga ägg i kundvagnen. Efterfrågan ökar, fler producenter investerar och självförsörjningsgraden närmar sig 100 procent. Samtidigt ser handeln möjligheter att utveckla kategorin ytterligare genom att inspirera konsumenterna till fler användningsområden.

Utvecklingen lyftes nyligen när företrädare från myndigheter, handel och livsmedelsnäringen samlades för att diskutera produktion, konsumtion och framtida möjligheter.

Ägg har en stark ställning i svenska hushåll. Tre av fyra svenskar uppger att det är ett livsmedel de alltid vill ha hemma, samtidigt som ursprung väger lika tungt som pris när köpbeslut fattas.

Den svenska självförsörjningsgraden uppgick till 97 procent under förra året och flera producenter bygger nu ut sina verksamheter för att möta efterfrågan.

– Äggproduktionen är ett tydligt exempel på en sektor med både tillväxt och framtidstro, samtidigt som den är viktig i beredskapsperspektiv, säger Anna Olofsson, Jordbruksverkets generaldirektör.

Branschföreträdare beskriver samtidigt en marknad där investeringar och nyetableringar fortsätter.

– Vi ser både befintliga äggproducenter som bygger ut och nya aktörer som etablerar sig. För att hålla i utvecklingen och möta den ökade efterfrågan behövs det även fortsättningsvis dialog för att skapa rätt förutsättningar för svensk äggproduktion, säger Marie Lönneskog Hogstadius.

Trots den starka utvecklingen anser flera aktörer att kategorin fortfarande har mer att ge. En återkommande fråga är hur ägg kan få en större roll i fler måltider än frukosten. Intresset för proteinrika livsmedel fortsätter att växa och där ser många en möjlighet att bredda användningen.

– Det finns en enorm potential i att lyfta ägget som ett komplett protein i fler måltider, inte minst i takt med att hälso- och proteintrender växer, framhåller Erika Rapp, hållbarhetschef på Menigo.

Även exponeringen i butik lyftes fram som ett område där mer kan göras.

– Vi är bra på att sälja volym, men mindre bra på att inspirera. Där finns ett nästa steg, säger Beatrice Pössl, affärschef på Coop.

Med hög självförsörjningsgrad, växande efterfrågan och ett fortsatt starkt förtroende hos konsumenterna ser kategorin ut att ha goda möjligheter att fortsätta växa. Frågan framåt blir inte om svenskarna vill köpa ägg – utan hur handeln kan få dem att använda dem ännu oftare.

Källa: Svenska Ägg, juni 2026.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.