Från svensk succé till global superstjärna – nu lanseras BUBS i USA

Påsar med BUBS godis inför BUBS lansering i USA
Foto: Orkla

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

BUBS godis tar klivet över Atlanten i höst lanserar Orkla Snacks det folkkära svenska varumärket på världens största godismarknad – i nära samarbete med amerikanska Mount Franklin Foods.

Efter år av tillväxt på den nordiska marknaden tar BUBS nästa steg i sin internationella resa. Under hösten 2025 sker den amerikanska lanseringen – ett viktigt strategiskt steg för Orkla Snacks, som köpte det småländska godisföretaget 2023.

– USA är världens största godismarknad och representerar en betydande tillväxtmöjlighet för oss. Intresset för BUBS är starkt och växer snabbt. Inträdet på den amerikanska marknaden är ett viktigt steg i BUBS fortsatta utveckling, säger Niclas Arnelin, Director International Expansion på Orkla Snacks.

Samarbetar med Mount Franklin Foodsför att säkra både distribution och genomslag har Orkla valt att samarbeta med Mount Franklin Foods – en amerikansk aktör med stark marknadsnärvaro och teknisk kompetens.

– Vi vill att amerikanska konsumenter ska få uppleva samma kvalitet, smak och konsistens som vi är kända för här hemma. Målet är att BUBS ska finnas hos de största återförsäljarna i USA och nå så många konsumenter som möjligt, säger Niclas Arnelin.

Produktionssatsning i Jönköping

Fördubblad kapacitet för att möta global efterfråganför att möta den ökande efterfrågan – både i Norden och internationellt – investerar Orkla Snacks nu i en ny produktionslinje i BUBS-fabriken i Jönköping. Satsningen förväntas fördubbla kapaciteten.

I dag arbetar cirka 70 personer i fabriken där de klassiska skumskallarna och ovalerna produceras i miljontals kilon varje år. BUBS har tillverkat godis i Jönköping sedan 1990-talet.

Från #swedishcandy till exportpris

Varumärket har redan fått smak på global uppmärksamhet. Under 2024 blev BUBS en viral succé – inte minst i USA och Sydkorea – tack vare influencers och hashtaggen #swedishcandy.

Samma år utsågs BUBS till Årets Livsmedelsexportör, ett pris som delas ut av Livsmedelsföretagen och Landsbygds- och infrastrukturdepartementet till ett svenskt företag som lyckats bryta ny mark för sin export.

”Att ett småländskt godisvarumärke lyckas ta steget från lokal stolthet till internationell superstjärna visar kraften i svensk livsmedelsexport,” lyder motiveringen.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.