Kritiserar Dollarstore för dålig arbetsmiljö

Foto MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Handelsanställdas förbund kräver att Arbetsmiljöverket agerar mot Dollarstore som man inte anser upprätthåller lagens krav på arbetsmiljöer.

Handelsanställdas förbund anser att en av Dollarstores butiker har för dåliga resurser för att upprätthålla lagens krav på arbetsmiljö och vill nu att Arbetsmiljöverket agerar, skriver förbundets tidning Handelsnytt.

Det var i samband med en skyddsrond som Handels regionala skyddsombud i Göteborg, Ulf Henriksson, uppmärksammade att butikschefen hos Dollarstore inte hade förutsättningar att klara de krav som lagen ställer.

– Chefen hade ett delegerat ansvar för arbetsmiljön. Men vid besöket i butiken stod det klart att hen inte hade fått resurser för att klara av att leva upp till lagen. Och då kan man inte ha det ansvaret på sig, säger Ulf Henriksson till Handelsnytt.

Henriksson gjorde en så kallad 6:6a-anmälan, en begäran om åtgärd enligt arbetsmiljölagen. 
Åtgärden innebär att Dollarstore ska tydliggöra hur ansvaret för arbetsmiljön är kopplad till resurser, utbildning och mandat för butikschefen i Göteborg.

Henriksson vill nu att Arbetsmiljöverket ska pröva ärendet.
– Jag vill att myndigheten prövar vilka förutsättningar den här chefen har att klara sitt arbetsmiljöansvar. Om de är för dåliga finns det risk att det blir arbetsmiljöproblem som direkt spiller över på personalen, säger Ulf Henriksson till Handelsnytt.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.