Cellodlad kyckling godkänd i USA

Foto MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Cellodlat kycklingkött är godkänt i USA och bland innovationer i övrigt kommer ett besked om inomhusodlat vete från ett företag i Berlin.

USA blev andra land i världen efter Singapore att godkänna cellodlat kött. Det är inte ett generellt godkännande utan ett specifikt godkännande till Upside Foods och deras cellodlade kycklingkött, skriver Agfo i sitt nyhetsbrev. 

FDA, USA:s motsvarighet till europeiska EFSA, har bekräftat att livsmedlet är säkert och har skickat ett ”no questions letter”. Upside Foods väntar nu på ett klartecken från amerikanska jordbruksverket och sedan kan de börja sälja sitt ”slaktfria kycklingkött” i butik och på restaurang. 

Berlin-baserade Infarm säger att man tagit fram tekniken för att kunna odla vete inomhus utan jord, rapporterar Agfo.
De hävdar dessutom att odlingen är 26 gånger mer effektiv än konventionell odling och producerar 117 ton per hektar. En fördel med tekniken är att man är väderoberoende och kan ha många skördar per år, skriver Agfo

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.