Söker nästa stora entreprenör

Nästa stora foodtech-entreprenör – den ska Coop hitta i samarbete med Norrsken och Sweden foodtech. Planen är att sätta igång en accelerator som ska hitta nästa stora idé som gör mathandeln mer hållbar.

Tillsammans med Niklas Adalberths stiftelse Norrsken och Coop initierar nu initiativet Sweden foodtech satsningen på acceleratorn Bloomer som riktas mot foodtech-entreprenörer.

– Många stora företag ställer sig frågan hur de ska kunna innovera sin bransch också med kraft som finns utanför företagets väggar, inom områden man kanske inte ser varje dag”, säger Coops vd Magnus Johansson som svar till Di Digital om varför man engagerar sig.

Coop satsar cirka 10 miljoner kr i projektet och är också berett att gå in som delägare i de bolag som söker en sådan längs vägen.
Men Coop kräver inte att få bli delägare utan ser enbart satsningen som en investering i framtida konkurrenskraft.

I Bloomer får de aktuella företagen förutom ekonomiskt stöd även tillgång till olika kanaler, data, hjälp med pilotering och mentorer och till projektet har bland andra ekonomiprofessorn Michael Dahlén, Matsmarts Frida Siwe och Onlinepizzas medgrundare Erik Byrenius knutits.
Bloomer har just öppnat för ansökningar och praktiskt hoppas man vara i gång under slutet av första kvartalete 2020 med 6-8 företag som kommer att sitta i Norrskens lokaler i spårvagnshallarna i Stockholm.

Dela denna nyhet i dina sociala medier eller via e-post:

LinkedIn
Facebook
Twitter
E-post

SWAJP Annonser

Hemköp Jakobsberg nyinvigt och igång

Nu har Hemköp Jakobsberg öppnat på nytt. Det sker efter en omfattande modernisering. Under tiden har man fått vara i tillfälliga lokaler.

Årets julsnaps äldst i världen

I år lanseras nationalsnapsen Vasa 1628 som årets julsnaps, en snaps som faktiskt kan göra anspråk på att vara världens äldsta sprit.

Dags att inviga nya Hemköp Stadshagen

Nu är det dags för invigning av Hemköp Stadshagen. På onsdag, 29 n9vember, öppnar man butiken, alldeles intill tunnelbanan i Stadshagen.

Tre av fyra ska minska julköpen

Tre av fyra svarande i en ny undersökning säger att de ska dra ned på julklappsköpen detta år. Många slopar julklappar till andra vuxna helt.

PRENUMERERA PÅ VARDAGLIGA NYHETER TILL DIN E-POST.

Vi behandlar självklart era uppgifter enligt GDPR. Genom att bli prenumerant accepterar du vår personuppgiftspolicy. Läs mer här. Du kan avsluta prenumerationen när du vill.

Följ BUTIKSTRENDER PÅ SOCIALA MEDIER

08 – 121 514 56

Trend Publishing Scandinavia AB

Ansvarig utgivare: Dunia Jamil