Tillväxt i samtliga hemmamarknader – Sverige, Norge och Finland i plus, Clas Ohlsons försäljning uppgick till 1 010 miljoner kronor i juli 2025, en ökning med 10 procent jämfört med föregående år. Den organiska tillväxten landade på 12 procent, medan valutakursförändringar påverkade negativt med -2 procent. Antalet butiker ökade netto med åtta och uppgick vid periodens slut till 241 enheter.
Vädret gynnade försäljningen i ett uttalande från vd och koncernchef Kristofer Tonström lyfts värmeböljan som en bidragande faktor till försäljningsökningen. Sortimentet inom sommarrelaterade varor sålde särskilt bra. Organisationen agerade snabbt på den ökade efterfrågan och skalade upp tillgången på efterfrågade produkter.
”Tack vare hög relevans brett över sortimentet växte försäljningen kraftigt på samtliga hemmamarknader i juli”, säger Kristofer Tonström.
Tillväxt i kärnmarknader tapp i övriga försäljningen i Sverige ökade med 12 procent till 468 miljoner kronor. Norge stod för en ökning på 13 procent, medan Finland landade på 3 procent. Övriga marknader backade med 41 procent, vilket bolaget förklarar med valutaeffekter kopplade till Spares B2B-verksamhet och en svagare amerikansk dollar.
Totalt för perioden maj–juli 2025 uppgick nettoomsättningen till 2 814 miljoner kronor, en ökning med 7 procent.
Fokus framåtClas Ohlson ser hösten som en period med fokus på lönsam tillväxt. Bolaget framhåller att alla delar i affären – från sortiment och inköp till logistik och kundrelation – är centrala för att driva affären framåt.
















