Dubbel effekt av moms och mejeri pressade priserna i mars
Mars 2026 sticker ut. Inte bara som en månad med sjunkande matpriser utan som en av de kraftigaste nedgångarna på decennier.
Bakgrunden är en ovanlig kombination av faktorer: sänkta mejeripriser och en tidig anpassning till momssänkningen som trädde i kraft den 1 april. Tillsammans skapade det en bred prispress som märks direkt i konsumenternas plånböcker.
– Allt fokus var runt själva momssänkningen den 1 april och många kedjor sänkte sina priser upp till en vecka i förväg. Därför gick Arlas stora mejeriprisändring i början på mars och prisstoppet som flera kedjor infört, lite under radarn. Sammantaget så gjorde detta att ordinariepriserna på matvaror var ner med -4,1 procent redan dagen innan momsen sänktes, säger Ulf Mazur.
Det handlar inte om små justeringar. Under månaden föll ordinariepriserna brett särskilt inom livsmedel, där nedgången var betydligt större än i övriga sortiment. Samtidigt stod stora delar av non-food still. Kategorier som kroppsvård, rengöring och djurmat påverkades knappt alls, vilket förstärker bilden av att det främst är livsmedel och momsrelaterade varor som driver utvecklingen. Prisfallet är tydligast inom mejeri och ost, där flera kategorier sjönk kraftigt under mars. Men bilden är långt ifrån entydig.
– Ser vi för ett år sedan så är det mejeriprodukter och olivolja som blivit mycket billigare medan nötkött, bär och kaffe fortfarande är mycket dyrare. Kaffet borde minska i pris kommande dagar, medan nötköttsbristen fortsatt gäckar och driver upp priserna, säger Ulf Mazur. Det innebär att trots tillfälliga lättnader finns ett underliggande kostnadstryck kvar i flera delar av sortimentet.
En viktig faktor i mars är att många normala prisjusteringar stoppades.
– Kedjorna har velat ha arbetsro med momssänkningen och att släppa igenom prisförändringar uppåt från producenter under månaden verkar ha varit nästan omöjligt. Det här stoppet av normala prisjusteringar som producenter ofta har behov av, kan vara grund för att vi kommer se större ökningar kommande månader. Lite av en ketchupeffekt är inte omöjligt framåt maj–juni, säger Ulf Mazur.
Det som nu ser ut som en prislättnad kan snabbt vända i en marknad i obalans, där lägre priser och ökad köpkraft möter ett uppdämt kostnadstryck under ytan samtidigt som transparens blir avgörande när kunderna följer prisförändringar närmare än på länge.
Vad betyder detta för handeln!
- Konsumenterna blir ännu mer prisfokuserade här och nu
- Marginalpressen riskerar att öka när kostnader slår igenom
- Prisbilden kan svänga snabbt, vilket kräver högre flexibilitet i prissättning
Den här typen av rörelse är inte något man bara “åker med i” det är ett aktivt läge. Säkerställ att prissänkningarna syns tydligt i butik. Kunden ska direkt uppleva att det blivit billigare. Arbeta offensivt med volym i de kategorier som sjunkit mest, särskilt mejeri. Här finns möjlighet att driva merförsäljning. Samtidig börja redan nu planera för högre inköpspriser. Se över sortiment, marginaler och kampanjstrategi innan trycket slår igenom.
Mars 2026 ger en tydlig signal, prisbilden i dagligvaruhandeln är mer rörlig än på länge.
För stunden vinner konsumenten. Men för handeln gäller det att ligga steget före för nästa rörelse kan komma snabbare än väntat.
















