ICA Banken byter vd efter en lång period av stabilt ledarskap. Den 18 maj 2026 tillträder Gunnar Olsson som ny vd, efter Marie Halling som går i pension.
Efter nästan tolv år som vd lämnar Marie Halling ICA Banken. Under hennes tid har banken utvecklats från en nischaktör till en mer etablerad vardagsbank med bank- och försäkringstjänster kopplade till ICA:s kunder.
Hon kommer att vara kvar i verksamheten fram till slutet av oktober.
– Jag är mycket stolt över den förflyttning vi har genomfört, säger Marie Halling.
Efterträdaren Gunnar Olsson kommer från rollen som kommersiell chef på ICA Banken, där han arbetat i ungefär ett år. Tidigare har han bland annat varit COO och tillförordnad vd på Avanza.
– Jag är mycket glad att kunna välkomna Gunnar i hans nya roll, säger Nina Jönsson, vd för ICA Gruppen.
Gunnar Olsson själv lyfter fram bolagets interna styrka och tillväxtpotential
– Det känns inspirerande att få fortsätta vår tillväxtresa tillsammans.
Även om det handlar om ett vd-byte i bankverksamheten, finns en tydlig koppling till dagligvaruhandeln.
ICA Banken är en integrerad del av ICA:s erbjudande, med kopplingar till betalningar, lojalitetsprogram och kundrelationer. Det gör att förändringar i banken också kan påverka hur kunder handlar och interagerar med varumärket.
Utvecklingen går mot allt mer sammanhängande erbjudanden där handel, tjänster och ekonomi hänger ihop något som väntas fortsätta framåt.
Ledarskiftet i ICA Banken markerar slutet på en lång period av stabilitet, men också början på nästa fas i bankens utveckling. För handeln handlar det ytterst om hur kundrelationen fortsätter att utvecklas både i butik och utanför.
























