ICA vill få fler barn att välja frukt

Maria Wieloch chef kategoriområde och affärsutveckling frukt, grönt och blommor.

[rt_reading_time label=”Lästid:” postfix=”minuter” postfix_singular=”minut”]

Dela nyhet

Färre än en av tio barn i Sverige äter så mycket frukt och grönt som Livsmedelsverket rekommenderar. Inför skolstarten lanserar ICA satsningen ”Uppdrag: Fruktsnack”, riktad till elever i årskurs 2–6. Genom skolmaterial och samarbeten med lokala ICA-handlare vill kedjan väcka nyfikenhet och öka intresset för frukt.

Enligt Livsmedelsverkets kostråd bör barn mellan 4 och 10 år äta cirka 400 gram frukt och grönt per dag, medan barn över 10 år rekommenderas 500 gram samma nivå som för vuxna. Men få barn når dit. I Generation Peps senaste rapport framgår att färre än en av tio barn och ungdomar följer rekommendationerna. Även Livsmedelsverkets undersökning Riksmaten ungdom visar att intaget ligger långt under riktlinjerna.

Bygger vidare på tidigare initiativ

”Uppdrag: Fruktsnack” är en vidareutveckling av ICAs tidigare koncept Kompis med kroppen och Melliskockarna, som under 24 år engagerat över en miljon skolelever. I den nya versionen kombineras innehåll från de tidigare satsningarna med uppdaterat material.

Studiematerialet innehåller fakta om frukt och grönt, tips på enkla mellanmål, recept som barnen själva kan testa samt klassuppdrag med fokus på smak, hållbarhet och matglädje.

En central del i konceptet är samarbetet med lokala ICA-handlare. Det kan exempelvis handla om studiebesök i butiken, provsmakningar, blindtester eller tipspromenader i frukt- och gröntavdelningen. På så sätt kopplas undervisningen i klassrummet ihop med praktiska upplevelser i butik.

– Det som gör ”Uppdrag: Fruktsnack” unikt är att vi inte bara erbjuder ett inspirerande skolmaterial det finns också möjlighet för eleverna att möta lokala handlare, smaka på nya frukter och få en annorlunda upplevelse, säger Maria Wieloch, chef kategoriområde och affärsutveckling frukt, grönt och blommor på ICA.

Så går det till!

Pedagoger anmäler intresse via ICA.se och får tillgång till materialet. Klassen arbetar sedan igenom uppdragen tillsammans med läraren. Skolor kan också kontakta en lokal ICA-butik för att diskutera samarbete, och handlare uppmuntras att själva ta initiativ till kontakt med skolor i närområdet.

Fakta!

Så mycket frukt och grönt bör barn äta

  • Barn 4–10 år: cirka 400 gram per dag
  • Barn över 10 år: cirka 500 gram per dag (samma som vuxna)

Källa: Livsmedelsverket

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till [email protected]

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.