I samband med årets Direktenträffen har butikskedjan Direkten skänkt överblivna produkter till lokala verksamheter i Göteborg. Initiativet är en del av kedjans arbete med att minska svinn och visar hur även tillfälliga event kan bidra till mer hållbara flöden.
Efter årets Direktenträffen valde Direkten att donera produkter som inte konsumerades under evenemanget. Det handlar främst om dryck, glass och konfektyr, som istället gått till Gatans Lag i Göteborg, Drottning Silvias barnsjukhus på Östra Sjukhuset samt Stadsmissionen i Göteborg.
– För oss är det viktigt att ta ansvar, både ur ett miljöperspektiv och ett socialt perspektiv. Genom att donera produkter som annars riskerar att gå till spillo kan vi samtidigt bidra till verksamheter som gör stor nytta i samhället, säger Magnus Thell, projektledare för Direktenträffen.
Initiativet är inte isolerat, utan en del av Direktens långsiktiga arbete med hållbarhet. Fokus ligger på att minska resursslöseri och samtidigt bidra lokalt där kedjan verkar. Att ta hand om överskott i samband med event är ett område som ofta hamnar i skymundan, men där potentialen att minska svinn är stor.
För dig som arbetar i butik eller med event visar satsningen på en konkret möjlighet det går att planera för svinn inte bara reagera på det.
Genom att tidigt ha en plan för hur överskottsprodukter ska hanteras kan du både minska kostnader och skapa ett mervärde. Det kan handla om samarbeten med lokala organisationer eller om att hitta interna lösningar för att ta tillvara på produkter som annars inte säljs.
Samtidigt blir det ett sätt att stärka relationen till det lokala samhället, något som blir allt viktigare för många kunder.
Direktens initiativ visar att hållbarhetsarbete inte alltid handlar om stora investeringar, utan ofta om att arbeta smartare med det som redan finns. För handeln innebär det en möjlighet att kombinera minskat svinn med ett tydligare samhällsengagemang.
























